Korijen riječi ćevap je persijskog porijekla, a znači prženo meso, a postoje tragovi koji ćevap vode čak do stare Grčke. Da skratimo priču, evo recepta kako da sami napravite smjesu za ćevape kao pravi ćevabdžija.
Iskusni kažu da kod pravljenja ćevapa nema posebnih komplikacija, poenta je u dobrom mesu, načinu pripreme i da smjesa odstoji.
Sve što vam je potrebno za prave ćevape je 1,5 kg mljevene junetine, ½ kg janjetine, 4-5 češnja bijelog luka, 2% od ukupne količine mesa, soli i 2 kašičice sode bikarbone.
Meso isječeno na kockice dobro posolite, izmiješajte i prelijte sa oko 100 ml vode i bijelog luka koje ste ranije prokuhali.
Smjesu izmiješajte i ostavite preko noći u frižideru.
Sutradan smjesu sameljite u mašini za meso dva puta, ostavite da stoji nekoliko sati na sobnoj temperaturi, a zatim stavite u frižider.
Prije nego krenete oblikovati ćevape u smjesu umiješajte sodu bikarbonu i to je to.
Uživajte u ukusnom i sočnom ćevapu!
Izvor: PressOnline
BONUS:
Pravim ove patlidžane svakog vikenda! Večera za 10 minuta! Brzo i jednostavno Bez mesa!
Ako ste u potrazi za brzom i ukusnom vegetarijanskom večerom, ne tražite dalje od ovog recepta za pečene patlidžane s povrćem. U nešto manje od 10 minuta vremena pripreme, ovo jelo spaja raskošne okuse patlidžana, luka, paprike i cherry rajčice, upotpunjene slanom esencijom parmezana.
To je jednostavan i hranjiv obrok koji će ostaviti trajan dojam na vaše goste i brzo postati nezaobilazan za vikend. Nije potrebno meso, samo mješavina zdravog povrća pojačana daškom sira.
Popis sastojaka potrebnih za jelo od patlidžana i povrća:
Za ovaj recept trebat će vam jedan patlidžan, tri glavice luka, jedna paprika i otprilike osam do deset cherry rajčica.
Sol
Začin poznatiji kao crni papar.
Papar
Peršin
Za ovaj recept potrebna su vam dva češnja češnjaka, jedna žlica maslinovog ulja, dvije žlice kečapa, prstohvat suhe paprike i oko 60 grama parmezana.
KAKO SPREMITI OVAKO UKUSAN PATLIDŽAN?
Da biste pripremili patlidžan, narežite ga na kriške i obilno pospite solju. Ostavite nekoliko minuta da sol izvuče vlagu, a zatim nježno osušite patlidžan.
Započnite tako što ćete narezati 3 glavice luka i ostaviti ih sa strane. Zatim prijeđite na pripremu paprike:
Jednu papriku narežite na tanke trakice. Pripremite rajčice:
Prepolovite 8-10 cherry rajčica i začinite dijelove povrća.
Rasporedite rajčicu, luk, papriku i patlidžan u posudu za pečenje, pazeći da su ravnomjerno raspoređeni. Po povrću pospite veliku količinu soli, crnog papra i paprike kako biste poboljšali njegov okus.
Premažite povrće velikom žlicom maslinovog ulja prije nego što ga nastavite s pečenjem.
Postavite temperaturu pećnice na 180°C (356°F) i pustite da se zagrije. Stavite povrće u pećnicu i pecite ga 20 minuta.
Započnite mljevenjem dva režnja češnjaka i nasjeckanjem vezice peršina.
Nakon što se povrće peklo 20 minuta, izvadite ga iz pećnice i dodajte nasjeckani češnjak i nasjeckani peršin kako biste poboljšali okus.
Pojačajte okus posipanjem soli, crnog papra i paprike. Završite s laganom kapljicom maslinovog ulja.
Poboljšajte okus pikantnim prizvukom: dodajte 2 žlice kečapa i malo suhe paprike u mješavinu povrća. Dobro pomiješajte sve sastojke za optimalan okus.
Za posljednji korak, poboljšajte okus dodavanjem obilato posutog svježe naribanog parmezana, otprilike 60 grama, preko povrća.
Još 20 minuta pecite povrće još jednom na temperaturi od 180°C (356°F).
Poslužiti:
Ostavite pečene proizvode da se kratko ohlade nakon što ih izvadite iz pećnice. Prepustite se njihovoj toploj slasti dok uživate u svakom zalogaju.
Evo nekoliko preporuka kako poslužiti ovo jelo:
Za zadovoljavajući obrok predstavite ovo jelo kao zvjezdanu atrakciju i popratite ga kriškom hrskavog kruha. Kako biste stvorili dobro zaokruženo blagovaonsko iskustvo, kombinirajte ga s osvježavajućom zelenom salatom. Alternativno, kušajte ga kao izvrstan dodatak ribi ili piletini na žaru.