PLAVI GRAŠAK – Poboljšava memoriju, deluje kao antistres, antidepresiv… (RECEPTI)

Plavi grašak, poznat i kao „azijska golubija krila“ je biljna vrsta koja, osim uzgajanja kao ukrasna biljka, ima brojna korisna svojstva na ljudski organizam.
Plavi grašak (lat. Clitoria ternatea) je biljka poreklom iz ekvatorijalne Azije, uključujući lokacije u Južnoj Aziji i Jugoistočnoj Aziji, ali je takođe prisutna i u Africi, Australiji i Americi. To je višegodišnja loza koja cveta tokom cele godine, a krase je nežni dubokoplavi cvetovi.
Karakteristike
Plavi grašak je višegodišnja zeljasta biljka sa eliptičnim, tupim listovima. Raste kao loza ili puzavica i dobro se snalazi na vlažnom, neutralnom tlu. Najupečatljivija karakteristika ove biljke je boja cvetova, živo tamnoplava. Cvetovi su dugi oko 4 cm, a široki 3 cm. Neke sorte daju bele cvetove. Plodovi su dugi 5–7 cm u vidu ravnih mahuna sa po šest do deset semenki u svakoj mahuni. Jestivi su kad su mekani tako da ova biljka nije samo ukrasna.
Upotreba i korisna svojstva
Iako ga neki uzgajaju kao ukrasnu biljku, plavi grašak je jestiv. Njegovo seme se može jesti kada je mekano, a latice se koriste za pravljenje plavog čaja ili kao jestivi ukras. Takođe ima razne zabeležene zdravstvene prednosti. Poboljšava memoriju, deluje kao antistres i antidepresiv, ima antikonvulzivna svojstva i sredstvo je za smirenje jer ima efekat sedativa. U tradicionalnoj kineskoj medicini, biljke imaju pogodna svojstva koja utiču na ženski libido.
Uzgajanje iz semena
Da bi se plavi grašak uzgojio iz semena, nejpre je potrebno da se seme zaseče, a zatim potopi preko noći u vodu na sobnoj temperaturi. Zdravo seme treba da bude tamno smeđe ili crno. Posle toga je potrebno staviti dva ili tri semena plavog graška u posudu od oko 13 cm punu zemlje i pokriti je sa oko centimetar zemlje. Sve to treba staviti u zasjenjeno područje i zalivati svako jutro i veče. Seme će klijati za jednu do dve nedelje i trebalo bi da bude spremno za presađivanje u roku 30-45 dana nakon klijanja.
Plavi ternat uživa u suncu i vlažnom tlu koji mu pogoduju za rast i razvoj. Biljci je potrebno s vremena na vreme dodavati organske materije, a uklanjanje cvetova tokom ranih stadijuma biljke pomoći će da biljka ne postane labava i sprečiće da prerano uđe u fazu proizvodnje semena, pomažući joj da se usredsredi na veći rast. Biljkama plavog ternata treba obezbediti potporu ili rešetke za penjanje i bolje učvršćivanje.
Upotreba plavog ternata u kulinarstvu
Plavi grašak se može koristiti u mnogim kulinarskim specijalitetima, pekarskim proizvodima i piću. Koristi se kao dodatak jelima i za spravljanje različitih osvežavajućih pića i čaja.
Osim toga, uzgajanje ove biljne vrste može da donese i odgovarajuću zaradu proizvođačima. Jedan od najpopularnijih načina zarade od plavog graška je prerada u čaj. Za pravljenje plavog čaja se mogu koristiti sveži ili osušeni cvetovi. Ako se koristi sveže cveće, potrebno je oprane cvetove dodati u vruću vodu i pokriti. Potrebno je tako ostaviti nekoliko minuta dok voda ne postane duboko plave nijanse. Ostali sastojci poput cimeta, đumbira, limunske trave i meda mogu se dodati kako bi se poboljšao ukus, pa čak i pojačali zdravstveni efekti. Ako želite da osušite cvetove plavog graška i koristite ga u tom obliku, potrebno je da ga raširite na ravnu površinu i sušite nekoliko dana dok ne postane hrskavo.
Pored zapaženih zdravstvenih blagodati, biljka je pogodna za jelo i prijatna za gledanje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *