Bagrem u narodu ima i druga brojna imena- Akacija, beli bagrem, kraljevo drvo, kapinka, samo su neka. Ovo listopadno drvo iz Amerike, odakle potiče, u Evropu je stiglo početkom 17. veka, prvo u Francusku, pa onda dalje i u druge zemlje.
Prilagođava se svakom tipu zemljišta, zbog čega služi i za pošumljavanje goleti, peščara i terena koje odnosi bujica. Bagrem cveta od aprila do maja ili juna, u zavisnosti od toplog vremena. Cvetovi se formiraju u grupama formirajući viseće grozdaste cvasti dužine i 20 centimetara. Plod je spljoštena mahuna tamnosmeđe boje, čije zrnevlje podseća na sićušan pasulj.
Beli mirišljavi cvetovi izlučuju puno nektara, ukusni su sveži, a predstavljaju pravi specijalitet kada su prženi, prethodno uvaljani u testo za palačinke. Kod naroda koji poznaju vrednosti bagrema, cvet se bere neposredno pre otvaranja, a list dok je sasvim mlad. Narodna medicina, inače, preporučuje čaj od osušenih cvetova, koji je istovremeno ukusan, i lekovit kod prehlada i kašlja. S druge strane, u svežim mahunama i semenkama ima mnogo belančevina, ugljenih hidrata i masnoće. Mahune sušenjem mogu da se konzerviraju i upotrebljavaju kao povrće. Kuvano semenje bagrema može da zameni pasulj, a prženo može da posluži kao zamena za kafu.
Lekoviti delovi bagrema su cvet i kora dok je sasvim mlada. Stara kora je otrovna zbog sastojka toksalbumina robina i ne sme da se koristi. Mlada kora se skida samo sa mladih grana u maju i septembru, a suši se na suncu ili na toplom vazduhu. Za razliku od kore, cvetovi se suše u senci.
Cvetovi sadrže oko 40 miligrama vitamina C, dva miligrama šećera, eterično ulje, smolu, tanin, sirinogin, ali i otrovne belančevine fasin, robin i benzoaldehid. Semenke sadrže oko 38 odsto belančevina, trinaest miligrama masnog ulja, vlakna, ugljene hidrate. Sadrže i vitamine A, B 1, B 2, B 6, kao i minerale magnezijum, fosfor, gvožđe, cink, kalijum, natrijum, kalcijum. Sveže mahune imaju 15 odsto belančevina, šest odsto masti, 22 odsto svarljivih ugljenih hidrata, dok se u korenu krije asparagin.
Pripremljen kao čaj, bagrem suzbija reumatske bolove i zubobolju, a za bolove u stomaku predstavlja savršeni antiseptik. Smanjuje povećano lučenje kiseline i pomaže kod migrene. Efikasno deluje kod gastritisa, gorušice, čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu.
Svoje mesto bagrem je na poseban način našao u homeopatiji. Po mišljenju homeopata ova biljka je izvrsna u lečenju hiperaciditeta (pojačana kiselost želuca), koje izaziva intenzivno pečenje u želucu. Ali i za žgaravicu koja se javlja noću za vreme spavanja. Cvetovi bagrema u homeopatiji predstavljaju lek izbora i za lečenje migrene, kao i neuralgije (upala) nerva lica.
Unutrašnja kora bagrema koristi se za izazivanje jakog povraćanja i čišćenja creva, dok kora korena služi za lečenje mučnine. Komadić mlade kore koji se drži u ustima ublažava zubobolju. Zapadna narodna medicina bagrem koristi za lečenje antivirusnih oboljenja, grčeva, kožnih bolesti, tegoba pri varenju. Koristi ga i za izazivanje povraćanja, za smanjenje visoke temperature, za bolje lučenje mokraće. Iz svežih listova cedi se sok i koristi u lečenju virusnih infekcija.
Ipak, treba biti oprezan i ne zaboravljati kada koji delovi biljke mogu da se upotrebljavaju. Zbog toksičnosti robina, robitina, robinina, fazina, ne smeju da se koriste stara kora, zreo list i sirove semenke. Ukoliko se neko ogluši o preporuke može doći do pojave neželjenih simptoma depresije, slabosti, širenja zenica, povraćanja. Takođe, i krvave dijareje, slabog pulsa, hladnoće ruku i nogu, bledila, pa čak i neke vrste šoka celokupnog organizma.
MED
Med od bagrema je izutetno lekovit i jedna je od najcenjenijih vrsta meda.Smiruje nervni sistem i otklanja posledice nakupljenog stresa,te nam pomaže u lečenju nesanice jer omogućava zdrav san.Ovaj cenjeni pčelinji proizvod može i do čak dve godine ostati u tečnom stanju, jer sadrži više fruktoze nego glukoze. Ima vrlo blag ukus i lako je svarljiv, pa se preporučuje i u ishrani dece starije od godinu dana.Deca ga najviše vole upravo zbog blagog ukusa i najbolja preporuka davati ga na kašičicu u sirovom obliku,kao i uz čaj od kamilice koji je takođe veoma blagog ukusa. Kod odraslih med pored toga što smajuje tegobe kod nesanice, stresa, i nervoze ,pokazao se jako dobrim za regulisanje probave ,naročito kod opstipacije.Bagremov med kao lek je veoma efikasan za lečenje prehlade i okrepljuje iscprljeni organizam. Najbolje ga je čuvati van domašaja svetlosti na sobnim temperaturama.
Kako med od bagrema može ostati i do 24 meseca u tečnom obliku zbog visoke koncentracije fruktoze,ne treba da vas previše brine ukoliko je ranije od toga nastupila kristalizacija.Jednostavnim zagrevanjem tegle u mlakoj i toploj vodi ponovo ćete vratiti med u tečno stanje.Najbolja preporuka je da nabavljate domaći med od bagrema od poznatih pčelara a ukoliko ga ipak kupujete u trgovinama,potražite onaj bez metalnog poklopca.Naime poznata je činjenica da se metal i med ne vole jer on znatno utiče na ph vrednost ovog pčelinjeg proizvoda.Takođe se ne preporučuje uzimanje meda sa metalnom kašičicom iz pomenutog razloga.Većina prirodnih preparata koji su visokog kvaliteta ,a da se pri tom nalaze na policama trgovina i supermarketa nemaju metalne poklopce,obratite pažnju na ovaj detalj..
RECEPT ZA LEČENJE ASTME
Ako bolujete od bronhijalne astme svakako vam preporučujemo da isprobate ovaj recept za med od bagrema,koji možete upotrebljavati pored terapije koju vam je prepisao vaš lekar.
Šta je potrebno od sastojaka za ovaj prirodni lek:
- Domaći med od bagrema – 1 kg
- Kafa – 100 g
- Šipkov plod 100 g
- Matični mleč 20 g
Kako se priprema?
Na početku trebate ispeći kafu a potom je samleti.Šipkov plod dobro prosušiti i što sitnije izmrviti.Sve zajedno pomešati sa kilogramom bagremovog meda i na kraju dodati 20 grama matičnog mleča.Kada ste nagrubo izmešali uzmite mikser i mutite sve dok ne dobijete glatku homogenu masu.Tako dobijen prirodni lek za astmu zatvorite u tegle i držite na mračnom i tamnom mestu.Neposredno pre konzumacije dobro promešajte smesu. Med od bagrema konzumirajte po jednu drvenu ili plastičnu kašiku pre svakog glavnog obroka.Ovaj recept slobodno mogu koristiti i oboleli od bronhitisa kao i drugih respiratornih tegoba..
ČAJ
Ovaj čaj se priprema isključivo od bagremovog cveta.
- Punu kašičicu cveta preliti sa 250 ml vrele vode i ostaviti da odstoji tri minuta.
- Piti po dve-tri šolje dnevno.
SOK
Cvetovi bagrema najpre se beru dok se još otvaraju, jer su tada najbogatiji zdravim sastojcima. Ubrane grozdove ređajte u staklene tegle, dok se ne napune.
Prokuvajte vodu i ostavite da se ohladi, a zatim napunite tegle vodom, u svaku dodajte sok od jednog limuna, poklopite i ostavite da odstoji 24 sata. Nakon toga sok procedite i dodajte meda taman toliko da sok bude malo jače sladak, jer se pre služenja razblažuje sa vodom u razmeri 1:1.
Od svake tegle dobićete oko pola litre čistog soka, što znači da prilikom mešanja sa vodom dobijate 1 litar soka po tegli. Sok treba piti odmah, a do upotrebe ga čuvajte u frižideru, najviše nekoliko nedelja.
Izvor: ordinacija.tv ;novosti.rs;dijetamesecevemene.com