Lavlja griva (Hericium erinaceus) je jestiva lekovita gljiva sa dugogodišnjom primenom u tradicionalnoj kineskoj medicini.
Veruje se da je važna za pet unutrašnjih organa (jetru, bubrege, srce, pluća i slezinu) i da poboljšava varenje, opšte stanje i otpornost organizma. Takođe se preporučuje kod čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu kao i kod hroničnog gastritisa.
Ova gljiva je poznata po svom efektu na centralni nervi sistem i koristi se kod nesanice i mentalne iscrpljenosti što je po verovanju tradicionalne kineske medicine nedostatak vitalne energije.
U studijama su potvrđena potencijalna antioksidativna, hipolipemična, antihipertenzivna, antidijabetična i neuroprotektivna aktivnost. Bogata je polisaharidima, naročito beta-glukanima sa imunomodulatornim efektom.
Jedinjenja iz lavlje grive podstiču nervne ćelije na stvaranje neuropeptida NGF (faktora rasta neurona) odgovornog za rast, održavanje, i funksionalnost nervnog tkiva.
Jedna manja studija na obolelima od Alchajmera pokazuje da primena lavlje grive u trajanju od mesec dana dovodi do poboljšanja mentalnih sposobnosti.
Upotreba lavlje grive kod moždanog udara, Parkinsonove bolesti, Alchajmerove bolesti i depresije ima pozitivan efekat.
Lavlja griva se koristi za :
- stomačne probleme,
- neurološka oboljenja,
- podizanje imuniteta
- usporavanje rasta tumora
Najveća prednost ove pečurke je to što nema nuspojave, ali ipak kod onih koji je ranije nisu konzumirali treba početi sa manjom dozom jer uvek postoji šansa da se pojavi preosetljivost na neku komponentu gljive. Lavlja griva bolesne organe leči, a zdrave osnažuje. Nije to ništa čudno, tako deluju svi potpuno prirodni preparati koje organizam lakše resorbuje bez nastanka drugih problema!
Jak imunitet – lavlja griva
Ekstrakt lavlje grive jača imunitet i povećava odbrambenu moć organizma tako što uz pomoć polisaharida sprečava zapaljenske procese i oksidativni stres ćelija. U istraživanjima na glodarima došlo je do zapanjujućih otkrića – imunitet se borio jače i efikasnije nego inače uz redovno uzimanje suplementa sa lavljom pečurkom.
Neka istraživanja ukazuju da se jača i humoralni imunitet jačom proizvodnjom belih krvnih zrnaca, ali i da dolazi do promena u bakterijama creva koje postaju štit tako da mikroorganizmi koje ulaze kroz nos i usta ne mogu da dospeju u krvotok.
Lavlja gljiva smanjuje rizik od srčanih oboljenja
Oporavak srca i krvotoka uz pomoć lavlje grive se odvija na nekoliko nivoa:
-
- smanjuju se trigliceridi koji zapušavaju arterije
- kilaža se dovodi u normalu
-
- lavlja griva sadrži hericenon B koji smanjuje procenat stvaranja ugrušaka
- podstiče lečenje dijabetesa
- ublažava simptome anksioznosti i depresije vraćajući volju za životom QI – životne energije…
Putem komponenti koje direktno ili indirektno deluju na organizam, uz pomoć preparata sa lavljom grivom srce i krvotok duže ostaju zdravi, a nastali problemi se, prema iskustvima korisnika, lakše rešavaju.
Pomoć u lečenju demencije, Alchajmerove bolesti i drugih neuroloških stanja
Zvanična istraživanja su dokazala da ova pečurka obnavlja mijelinski omotač nerava tako da oni efikasnije provodi nervni signal pa pomaže kod multiple skleroze, distrofije mišića i sličnih stanja kod kojih postoji problem sa omotačem nerava.
Ciaten i erinacin su sastojci koji utiču na obnavljanje neurona i pomažu u prevenciji: demencije, Alchajmera, Parkinsonove bolesti i posledice moždanog udara.
Lavlja griva se koristi kao pomoćna terapija kod neuroloških bolesti i važi za gljivu 21.veka čija dobra svojstva tek otkrivamo. Zato i postoji izreka da je ona „hrana za mozak“.
Lek za hroničnu upalu organa za varenje
Hericium medicinska gljiva ne može da izleči teška stanja, ali ubrzava oporavak i uspešno sprečava nastanak upalnih procesa u organima za varenje. Svojim antioksidantima leči sluznicu unutar organa za varenje. Lavlja griva dokazano snižava šansu za pojavu čira kao posledice prevelike upotrebe alkohola i podjednako je efikasna kao i klasična medikamentozna terapija.
Najbolje se pokazala za prevenciju i lečenje čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu i smanjuje tegobe već posle 3 nedelje upotrebe.
Antitumorski efekti lavlje grive
Polisaharidi usporavaju oksidativni stres, a ujedno ubrzavaju propadanje ćelija koje su kancerogene. Utvrđen je efekat kod kancera jetre, želuca, jednjaka creva i leukemije.
Istraživanja nisu opsežna i efekat varira od osobe do osobe, ali ova medicinska gljiva ne može da šteti i deluje kao imunomodulator, jačajući oslabljen imunitet i sprečavajući njegov preteran imunitetski odgovor. Zbog toga je odličan suplement postojećoj terapiji, ali i kao mera prevencije ako postoji veći rizik od razvijanja ovakvih bolesti.
Lavlja griva u tretmanu čira na želucu
Hericium ima izraženo antibiotsko dejstvo, pa može pomoći u tretmanu čira na želucu uzrokovanog prisustvom bakterije Helicobacter pylori. Takođe, u slučaju hroničnog atrofičnog gastritisa, gljiva može značajno uticati na smanjenje simptoma zapaljenja.
Lavlja griva za smanjenje otoka i inflamacije kod artritisa
Hericium erinaceus ima visok sadržaj antioksidanata, polisaharida i beta-glukana koji utiču na poboljšanje imunološkog odrgovora organizma. Sastojci ove gljive pokazuju i izvesna imunomodulatorna svojstva, pa mogu uticati i na smanjenje otoka i inflamacije kod artritisa.
Lavlja griva utiče na smanjenje povišenih vrednosti holesterola
Studije vršene na životinjama pokazale su smanjenje nivoa “lošeg” holesterola (LDL), uz istovremeno povećanje nivoa “dobrih” masti (HDL). Posredno se može zaključiti da uvođenje ove gljive u ishanu osoba koje imaju problem sa regulisanjem nivoa holeseterola može imati povoljne efekte.
Kako se pije lavlja griva?
Lavlja griva se može koristiti u raznim oblicima nakon odgovarajuće pripreme, ali je najlakše koristiti je u obliku kapsula koje sadrže suvi ekstrakt gljive Hericium erinaceus. To će obezbediti dnevne zalihe važnih komponenti lavlje gljive, a ne iziskuje se nikakvu komplikovanu priprema, čuvanje i uzimanje.
Sve što vas zanima o LAVLJOJ GRIVI saznajte pozivom na
Recepti
Kremasta supa sa lavljom grivom
Sastojci (za 4 tanjira)
30 g crnog luka
20 g zelenog dela praziluka
3 čena belog luka
10 g Fantastik fungi sušene pečurke lavlja griva
300 + 500 ml vode
2 – 3 kašike brašna
ulje za prženje
mešavina začina (tipa Vegeta)
1 crni biber
malo himalajske ili obične soli
malo svežeg peršuna
PRIPREMA:
Pečurke preliti sa 300 ml mlake vode. Tako treba da odstoje oko pola sata.
Crni luk očistiti i sitno naseckati, pa staviti u šerpu i dinstati na malo ulja. Možete dodati i malo vode.
Praziluk sitno naseckati i dodati u šerpu kad crni luk omekša. Dinstati dok i praziluk ne omekša, pa dodati pečurke koje ste ocedili od vode i iskidali na manje komade.
Pržiti nekoliko minuta. Naliti još malo ulja, toliko da prekrije dno šerpe. Dodati sitno seckani beli luk, i čim počne da miriše, dodati brašno. Lepo promešati i pržiti par minuta. Postepeno nalivati vodom u kojoj su bile pečurke i mešati kašikom da se ne stvore grudvice od brašna.
Zatim dodati i ostatak vode, začiniti mešavinom začina i biberom, poklopiti da provri, pa kuvati 15-ak minuta.
Probati i po potrebi dodati još mešavine začina ili malo soli. Na kraju dodati i malo svežeg peršuna, kuvati minut-dva, i skloniti sa šporeta.
Prženi odresci lavlje grive
Sastojci:
- 300 g lavlja griva
- 3 kašike ulje
- po ukusu so
- po ukusu biber
Za prilog:
- 2 šolje (od 1 dl) pirinča
- 1 srednja glavica crnog luka (može mladi luk ili praziluk)
- 3 kašike ulja
- 1,5 kašičice suvog biljnog začina
- po ukusu biber
- po ukusu peršunovo ili celerovo lišće
- po potrebi voda da prekrije pirinač
Priprema:
U tiganju stavite 2 kašike ulja i na njemu popržiti lavlju grivu isecenu na odreske na srednjoj tepmperaturi. Posoliti i zabiberiti po ukusu.Lagano pržiti sa obe strane dok ne puste vodu i dobiju lepu zlatno smeđu boju.
Priprema priloga: Luk sitno iseckati i prodinsati na ulju, dodati malo vode pa pustiti da omekša. Potom u njega staviti dobro opran pirinač, začine, iseckano lišće, preliti vodom i krčkati dok ne omekne. Skloniti sa šporeta.