Maslačak blagotvorno deluje na jetru i žuč, smanjuje šećer, ubrzava metabolizam: A evo na koji način je najbolje da ga koristite da biste očistili organizam

Maslačak je biljka koju su naši stari koristili s prvim danima proleća kako bi ojačali i očistili telo posle duge zime

Rano proleće je vreme kada je najkorisnije ubrati i iskoristiti maslačak u ishrani. Naši stari su listove maslačka koristili za salatu, dok su koren sušili i od njega spremali čaj.

Maslačak nije samo korov već i biljka koja sadrži vitamine A, B, C i D i minerale, kao što su gvožđe, kalijum i cink. Ipak, do sada nije bilo kvalitetnih naučnih studija o svojstvima maslačka, pa se maslačak najčešće koristi za podsticanje apetita i kao pomoćno sredstvo u lečenju bolesti jetre i žučne kese. Listovi ove biljke koriste se kao diuretik.

Studije koje su ispitivale moguća lekovita svojstva maslačka uglavnom su rađene na životinjama. Maslačak je tradicionalni diuretik koji podstiče telo da se oslobodi viška tečnosti. Stručnjaci ipak navode da ne postoji dovoljan broj studija koje mogu potvrditi delotvornost maslačka kao diuretika kada je u pitanju humana populacija.

Koren maslačka ima laksativno dejstvo

Svež ili sušeni maslačak koristi se kao blagi stimulans apetita i za ublažavanje tegoba. Koren biljke ima blaga laksativa svojstva i veruje se da poboljšava varenja. Preliminarne studije na životinjama navode da može da normalizuje nivoa šećera u krvi, smanji nivo ukupnog holesterola i triglicerida i podigne nivo HDL „dobrog holesterola“. Stručnjaci dodaju da ipak nisu sve studije rađene na životinjama potvrdile ova lekovita svojstva.

U našem narodu, cvet maslačka se najčešće koristi za pravljenje meda, za koji se veruje da pomaže pri lečenju bronhija.

Recept za med od maslačka:

Potrebno je:

200-300 cvetova maslačka, sveže ubranih
2 limuna
2 l vode
2 kg šećera
Priprema: Stavite cvetove u šerpu i prelijte sa 2 litra vode (najbolje destilovane). Posudu stavite na šporet i kuvajte na jakoj vatri. Kada primetite ključanje, ostavite još 20 minuta na ringli a možete ih držati polupoklopljene. Posle toga, sklonite šerpu i procedite tečnost kroz sito ili cediljku u drugu posudu.

U taj lonac potom sipajte 2 kg šećera i stavite na ringlu koja je podešena na srednju jačinu. Konstantno mešajte smesu do momenta kada primetite kako se količina prepolovila i da je masa gusta. Tada ubacite dva limuna koje ste prethodno oprali i isekli na kriške. Obavezno ih dodajte zajedno sa korama, jer su one prepune vitamina C.

Čaj od maslačka

Kafenu kašičicu usitnjenog korena maslačka preliti sa 200 ml hladne vode, zagrejati i pustiti da ključa 5 minuta i ostaviti da stoji 10 minuta a zatim čaj procediti. Piti tri puta dnevno po šolju čaja pre jela.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *