Čičak lek za reumu, arthritis, giht, čireve, bradavice, ekceme, psorijazu (recepti)

Na našem području osim velikog čička rastu i mali čičak, maljavi čičak i šumski čičak, mada u rod čičaka spada čak 20 vrsta. Šumski se najčešće koristi u ishrani, dok se u narodnoj medicini koriste koren i zrele semenke čička.

Nutritivno bogati i lekoviti delovi čička su – listovi, stabljika, seme i koren. Sadrže brojne nutrijente koji su višestruko korisni za ljudski organizam: vitamine C i E, folnu kiselinu, riboflavin, piridoksin, niacin, kalijum, gvožđe, magnezijum, cink, kalcijum, selen, fosfor i inulin.

Najvažnije lekovite materije sadržane u korenu čička su: eterična ulja, taninin i insulin, mnoge anti-bakterijske i fungicidne supstance. Sadrži  i dosta skroba, vitamina C, gvozda, natrijuma, magnezijuma i kalcijuma. Može koristiti osušen i svež, ali svež sadrži više lekovitih i hranljivih elemenata.

Čičak kao lek

U starom veku čičak je bio cenjen kao lek za reumu, artritis i giht, dok se u srednjem veku koristio kao sredstvo protiv kašlja i grlobolje. I danas se preporučuje vino u kojem su bili potopljeni listovi čička kao sredstvo za izbacivanje kamena u bubregu.

Moderna istraživanja potvrđuju da svi delovi ove biljke pozitivno deluju kod mnogih zdravstvenih tegoba. Čičak je odličan saveznik imuniteta, leči grip, razne infekcije i alergije. Pospešuje znojenje, a time i detoksikaciju organizma putem kože. Oblog od čička koristi se za lečenje kožnih problema: modrica, osipa, gnojnih rana, ogrebotina, akni, ekcema i lišaja. Pomaže u prevenciji i lečenju anemije. Zahvaljujući inulinu u svom sastavu ova biljka je od velike pomoći u regulaciji nivoa šećera u krvi pa se dijabetičarima preporučuje svakodnevna konzumacija tinkture od čička.

Sirup od korena i semenki čička čuva zdravlje disajnih organa, podstiče apetit, ublažava nadutost i zatvor, pospešuje probavu i smiruje nervozu creva. Sprečava bolesti jetre i pomaže u njenoj regeneraciji. Pospešuje eliminaciju bubrežnog i mokraćnog peska i kamenaca. Blagotvorno deluje kod bolnih zglobova, gihta, artritisa i reume. U tom slučaju primenjuju se oblozi ili čaj od semenki čička. Ulje od čička poznato je po svojim umirujućim svojstvima i delotvornosti kod nesanice, nemira, napetosti, razdražljivosti i nervoze.

Čičak je dobar izvor probiotika inulina koji se ističe svojim laksativnim svojstvima i pozitivnim delovanjem na crevnu mikrofloru. Inulin pomaže i u snižavanju nivoa šećera, holesterola u krvi i smanjenju prekomerne telesne težine. Mnogobrojne studije su pokazale da ovaj polisaharid utiče i na povećanje koncentracije kalcijuma i magnezijuma u organizmu, što je od velikog značaja za zdravlje kostiju i zubi.

Recepti sa čičkom

Čaj od čička

Čaj od čička izvrstan je za pročišćavanje krvi, ublažavanje reumatskih tegoba te lečenje veneričnih bolesti. Čaj od semena izvrstan je diuretik te odličan saveznik u prevenciji bubrežnih kamenaca i regulaciji menstruacije. Čaj od mladog lišća ublažava nadutost te pomaže kod katara želuca. Ispiranje ogrebotina, rana i čireva ovim čajem pridonosi njihovom bržem zaceljivanju.

1 kašičica korena čička
2,5 dl hladne vode
1 kašičica meda

Priprema: Usitnjen suv koren prelijte vodom, pa stavite na vatru da proključa, a onda kuvajte 2-3 minuta na laganoj vatri i pošto pokriveno odstoji 10-15 minuta, procedite. Čaj od čička možete da zasladite medom i pijte ga 2-3 puta dnevno. Nezasladjen može da se koristi kao oblog, ili kupka.

Mast od čička

Mast se koristi za lečenje mnogobrojnih kožnih problema – upaljene kože, čireva, rana, opeklina, bradavica, lišajeva, ekcema, psorijaze.

1-2 kašike soka korena čička
2 kašike masti

Priprema: Narendajte svež koren čička i iscedite sok. Taj sok umešajte u neslanu svinjsku, ili biljnu mast koju ćete laganom masažom nekoliko puta dnevno utrljavati na oboleli deo kože. Dobro zatvorenu mast čuvajte u frižideru.

Ulje od čička

Ulje od čička dobiva se iz semena i na glasu je kao ješenje za mnoge zdravstvene probleme. Poznato je po svojim antioksidativnim i antiupalnim svojstvima. Nezaobilazan je deo kozmetičke industrije, a posebno je čest sastojak krema za negu kože te losiona za kosu.

1 šaka korena čička
malo 80-90% alkohola
2,5-3 dl maslinovog ulja

Priprema: Usitnjen svež koren prelijte alkoholom tek da ogrezne. Ostavite da odstoji 10-15 dana u zatvorenoj posudi, a onda dodajte maslinovo ulje, pa pokriveno gazom ostavite na toplom 3-4 nedelje.Pošto alkohol ispari, procedite ulje i čuvajte ga na hladnom mestu.

Tinktura od čička

60-80 g svežeg korena čička
3 dl 70% alkohola

Priprema: Usitnjen, ili samleven svež koren prelijte alkoholom i ostavite da zatvoreno odstoji 10-15 dana, ali svaki dan protresite.Tečnost procedite u tamnu teglu. Uzimajte 2-3 x na dan po 1 kašičicu umešanu u malo vode. Deca mogu da uzimaju 1-2 x dnevno po ? kašičice. U slučaju nedostatka apetita, tinkturu uzimajte pre jela.

Sok od čička

Sok od čička leči bolesnu jetru te potiče izlučivanje žuči. Sok od korena posebno je delotvoran u čišćenju kože, lečenju čireva, akni i lišajeva te zacjeljivanju rana, ogrebotina i opeklina.

5 kašika korena čička
5 dl vode
1 kašika meda

Priprema: Svež koren čička narendajte, ili krupno sameljite, pa prelite vodom. Ostavite da pokriveno odstoji 8 sati, ih preko noći, a onda sok iscedite, a koren dobro izgnječite da biste istisnuli svu tečnost iz njega. Zasladite medom i pijte po gutljaj, ih dva više puta tokom dana.

Losion za kosu od korena čička

60 g svežeg korena čička
2 l vode
2 dl jabukovog sirćeta
3 glavice crnog luka

Priprema: Usitnjen svež koren čička prelijte vodom, stavite na vatru da proključa, a onda na umerenoj temperaturi kuvajte još 5-10 minuta. Dodajte sirce i luk već isečen na kolutove, pa ostavite do pokriveno odstoji tokom 24 časa na toplom mestu. Tečnost procedite i nežnom masažom nanesite na kožu glave, pa posle 1 sata dobro isperite. Postupak ponavljajte svaki dan tokom 3 nedelje, a kasnije bar 1 -2 puta nedeljno.

Osim za lečenje raznih zdravstvenih tegoba čičak se već vekovima koristi i u kozmetičke svrhe.

Losion za lice

30 g svežeg korena i listova čička
1,5 dl destuovane vode
0,5 dl jabukovog sirćeta

Priprema: Usitnjen svež koren i listove čička prelijte kipućom destilovanom vodom, pa pokriveno ostavite da odstoji par sati. Procedite, dodajte sirce i dobro promešajte.

Ulje za kosu od korena čička

2 x po 50 g svežeg korena čička
2,5 dl maslinovog ulja
20 – 30 kapi eteričnog ulja lavande

Priprema: Usitnjen svež koren čička prelijte maslinovim uljem. Pošto zatvoreno odstoji 2 nedelje na toplom mestu, procedite ulje, a koren izgnječite da što više tečnosti iz njega istisnete. U ulje ponovo dodajte isitnjen svež koren čička, pa ostavite da odstoji još 10 dana. Ponovo procedite i ponovo iz korena istisnite svu tečnost. Dodajte eterično ulje lavande, i svaka 2—3 dana ne-žnom masažom nanesite na vlažnu kosu i kožu glave.

Čičak u kuhinji

List: mogu da se spremaju kao spanać, supa ili varivo, pa čak i sitno iseckani dodaju salatama

Stabljike: ubrane pre cvetanja, oguljene i usitnjene mogu da se dodaju salatama i čorbama, ili da se kuvaju kao varivo

Koren: koristi se kuvan, pržen ih grilovan, svež, ih osušen može da se dodaje jelima kao začin, ili da se od njega pripremaju čorbe i variva, ili da se koristi kao zamena za krompir, a mleveni suvi koren čička dodaje se brašnu za pripremu hleba, peciva i poslastica, a pečeni i mleveni koren kao dodatak za kafu, ili čak kao njena zamena.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *