Čaj, sok i ulje od korena čička za: Bolesti jetre, kože, dijabetes, grla… (recepti)

Čičak je samonikla biljka, poznat je još pod nazivom lopuh, lepuh, lepušina, čakalj, lopuk, repuh, lipalj. Poreklo vodi iz Sibira i nekih delova Evrope, ali je danas možete naći svudge na svetu. Obično se sreće po livadama, šumama, zapuštenim zemljištima, uz živice.

Može narasti i do 150 cm u visinu. Listovi ove dvogodišnje biljke beru se dok su mladi, pre cvetanja. Srcastog su oblika i imaju nazubljene ivice.

Koren čička je prilično razgranat i doseže i do 60 cm u dubinu zemlje. U suštini su svi delovi lekoviti, ali je najveći procenat hranljivih materija u korenu.

Stabljika ove biljke je tvrda, debela, dlakava i bere se pre nego što biljka procveta.

Biljka cveta u peroidu jula – septembra. Cvetovi izgledaju kao glave i nalaze se na vrhovima grana. Boja cvetova su nijanse ljubičasto crvene boje. Seme koje čičak daje posle cvetanja, se kupi kad sazri a to je septembar – oktobar mesec.

Koje su zdravstvene benefiti čaja od korena čička ?

Štiti jetru

Bolesti jetre, kao što je ciroza ili alkoholni hepatitis, mogu nastati nakon dugogodišnjeg konzumiranja alkohola. Čičak čaj za jetru sprečava oštećenje tog organa i efikasan je u lečenju oboljenja nastalih usled alkoholizma.

Detoksifikuje krv

Važno je da krv  bude što više očišćena od toksina, jer je ona najvažnija tečnost u našem organizmu. Koren  čisti krv na potpuno prirodan način. Podstiče cirkulaciju krvi na površini kože i na taj način poboljšava teksturu kože i ublažava ekceme.

Leči akne

Biljka čičak je efikasna u lečenju akni i za lečenje svih oblika hroničnih oboljenja kože. Koren ove biljke sadrži antigljivične i antibiotske osobine koje pomažu u borbi protiv akni izazvanih bakterijama i gljivicama.

Redovnom upotrebom eliminiše nečistoće iz organizma sprečavajući na taj način toksine da inficiraju kožu.

Čaj od korena čička utiče preventivno i na bubuljice. Možete ga koristiti u kapsulama u dozama od 1 – 2 g, tri puta dnevno ili ga piti kao čaj.

Štiti od dijabetesa

Čičkov koren sadrži inulin, rastvorljiva vlakna koja pomažu kod varenja i snižavaju nivo šećera u krvi. To ga čini idealnim izborom za ljude koji ima problm sa šećerom.

Pomaže kod angine

Koren ove biljke pomaže kod bolnih angina. Akutna angina je vrsta inflamatornog virusa koja krajnike ificira štetnim bakterijama. Napitak od čičkovog korena smanjuje upalu krajnika, i pomaže kod kašlja i upale grla.

Kako napraviti čaj od korena čička

Čaj se priprema od svežeg korena čička. Birajte onaj koji je čvrst i ne previše mekan. Boja može varira od potpuno tamne kao što je kora drveta pa do svetle poput porgamen papira. Ova druga varijanta se ostavlja za supe i čorbe.

Koren čička očistite svih nečistoća koje se nalaze na njemu. Ako je koren mlađi biće dovoljno staviti ga pod mlaz tople vode. A ako je stariji očistite ga nožićem. U slučaju da ne možete pronaći sveži koren, koristite jednu supenu kašiku osušenog. Pri tome vodite računa da je ubrani koren bio najmanje godinu dana star pre branja.

Iseckajte oko 2 kašike čičak korena i stavite u posudu za čaj. Dodajte 3 šolje izvorske ili filtrirane vode. Staviti posudu na vatru i ostaviti da voda sa korenom prokuva. Zatim smanjiti temperaturu i pustiti 30 minuta neka kuva.

Skoniti sa vatre, poklopiti i pustiti još 20 minuta a zatim procediti. Napitak poslužiti vruć.

Tokom dana ga pijte kao detox čaj. Zapamtite, čičak čaj je, kao i drugi biljni čajevi, diuretik pa ga ne konzumirajte previše.

Jedna šolja čaja sirovog čičkovog korena ima 85 kcal. Sadrži vitamin B6, mangan, magnezijum, vitamin C, kalcijum.

Sok od čička

Sok korena čička možete piti prilikom detoksikacije organizma. Odličan je za prečišćavanje krvi ali i za sjaj kože lica.

Potrebni sastojci za pripremu :

  • 1 zelena jabuka
  • Komadđumbira
  • 3 komada čičkovog korena
  • Šaka svežeg španaća
  • 1 manji krastavac
  • 1 oguljen limun

Sve sastojke oprati mlakom vodom, iseckati i staviti u sokovnik. Po želji možete povećavati ili smanjivati sastojke. Dobićete slatkast sok vrlo zanimljivog ukusa.

Čičak sok za zdravlje

Potrebno je :

  • 3 cm korena čička
  • 3 listamaslačka
  • 1 šolja svežeg španaća
  • ½ srednje velikog krastavca
  • 5 stabljika celera
  • ½ limuna, oljuštenog

Sve sastojke oprati, iseckati i staviti u sokovnik. Po želji napitak možete zasladiti medom

Kako napraviti ulje korena čička

Čičak je bogat esencijalnim masnim kiselinama kao i amino kiselinama koje su neophodne za izgradnju proteina u kosi. Ulje korena čička ublažava iritaciju skalpa i podstiče rast kose.

Potrebni sastojci :

  • Nekoliko suvih korenova čička
  • Maslinovo ulje
  • Staklena tegla

Iseckati koren na komadiće a zatim ih blago izudarati drvenim čekićem da se razmekšaju. Staviti ih u staklenu teglu, prethodno sterilisanu. Preko toga naliti maslinovo ulje i zatvoriti poklopcem. Količinu ulja možete određivati sami u zavisnosti od toga koliko želite da bude jako. Uglavnom se trećina tegle napuni korenom a do grla tegle ide ulje.

Teglu stavite na mračno mesto i ostavite 6 nedelja. Otvorite je jednom nedeljno i proverite ima li mehurića ili vlage na poklopcu.

U slučaju da koristite svež koren za pripremu ulja, napravljenu smesu držite u frižideru.

Posle 2 meseca masu procedite, sipajte u flaše i spremno je za upotrebu.

Pravljenje ulja sa svežim korenom uradite po istom principu. Samo pre početka svež koren čička dobro operite, odstranitene čistoće i ostavite par dana neka se prosuši.

Svojstva čičkovog ulja možete poboljšati dodavanjem ulja koprive, breze ili ginka. Ovo su poznati prirodni sastojci koji poboljšavaju rast i kvalitet kose.

Oprez pri korišćenju čaja od korena čička

Prema nekim studijama je dokazano da čaj od korena čička može oštetiti fetus. Zbog toga on nikako nije preporučljiv za upotrebu trudnicama. Zbog mera opreza ne bi ni dojilje trebale da ga piju.

Osobe osetljive na ambroziju, bele rade ili hrizanteme, imaju veliku šansu da budu alergične i na čičkov koren. Alergijska reakcija može uključivati crvenilo, otečenost, svrab na nekim delovima tela.

Dehidrirane osobe, takođe trebaju izbegavati čaj od korena čička zbog diuretičkih svojstava koje poseduje.

Gde kupiti čaj i koja je cena

Vrlo je važno kupovati čaj kod proverenih proizvođača. Mnogi mešaju biljku čičak sa ne tako zdravim biljnim korenom belladonna, koji može narušiti zdravlje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *