Jaja mogu zaštititi zdravlje mozga i smanjiti holesterol: Nova studija razbija mit u koji smo verovali pola veka

Iako se često smatraju nezdravima zbog visokog holesterola, jaja možda nisu toliko loša kao što se misli. Istraživanje sa Univerziteta Kalifornija u San Dijegu pokazalo je da konzumiranje dva do četiri jaja nedeljno može biti povezano s nižim nivoima holesterola u krvi.

Njihova analiza je zasnovana na podacima iz studije zdravog starenja koja je počela 1988. godine i koja je testirala tri aspekta kognitivnih funkcija kod sredovečnih ili starijih odraslih tokom četiri godine. Od svih 531 žena koje su razmatrane, one koje su prijavile da jedu više jaja pokazale su manji pad kratkoročnog i dugoročnog pamćenja.

Povezanost nije utvrđena među muškarcima koji su konzumirali više jaja.

Međutim, druga analiza podataka, koja je koristila istu bazu, ali sa timom iz druge decenije, otkrila je da su muškarci koji su jeli više jaja imali bolje rezultate na kognitivnim testovima, dok takva povezanost nije pronađena kod žena.

Ovo sugeriše da su u igri i drugi faktori, koje treba razjasniti daljim istraživanjem.

Istraživači javnog zdravlja Donna Kritz-Silverstein i Ricki Bettencourt iz UCSD ​​tvrde da „uprkos tome što imaju visok nivo holesterola u ishrani“, njihovi rezultati pokazuju da jaja nemaju štetan efekat i mogu čak imati ulogu u održavanju kognitivnih funkcija tokom vremena. 

Smatrano je da jaja povećavaju holesterol

Skoro pola veka ljudima je savetovano da izbegavaju životinjske proizvode sa visokim sadržajem holesterola, poput jaja, putera ili pavlake, jer se smatralo da ove namirnice podižu nivo holesterola u krvi, povećavajući rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Iako taj savet još uvek može da važi za neke ljude sa određenim zdravstvenim stanjima, poput dijabetesa, novi dokazi sugerišu da su zaista zasićene masti, šećer i natrijum glavni faktori koji doprinose nagomilavanju plaka u arterijama, a ne holesterolu u ishrani.

Problem je u tome što mnoge namirnice bogate holesterolom takođe isporučuju veliku dozu zasićenih masti. Jaja i školjke su dva ključna izuzetka, u zavisnosti od toga kako se kuvaju.

U stvari, jaja su namirnice sa niskim sadržajem masti, visokim sadržajem proteina i hranljivim sastojcima koje bi mogle da smanje nivo holesterola u vašem telu, efekat koji izgleda pomaže u zaštiti od kognitivnog pada.

 

Poboljšavaju pamćenje

Možda je to jedan od razloga zašto je jedenje jaja povezano sa blago poboljšanim rezultatima kognitivnih testova među ženama u nedavnoj analizi, ali je potrebno dalje istraživanje da bi se istražila ta povezanost.

Kritz-Silverstein i Bettencourt ističu u svom radu da su jaja bogata proteinima, aminokiselinama i holesterolom, a ovi faktori bi mogli da deluju na očuvanje strukture i funkcije neurona u mozgu.

Jaja takođe sadrže karotenoide, koji su povezani sa poboljšanim kognitivnim performansama, a prepuna su holina, koji je prekursor ključnog neurotransmitera.

Zaključak studije
– Unakrsne studije su pokazale da su oni sa većim unosom holina i oni sa većom koncentracijom holina u plazmi imali bolje rezultate na nekoliko mera kognitivne funkcije – napominju Kritz-Silverstein i Bettencourt.

Ostaje još mnogo pitanja na koja treba odgovoriti o nutritivnim prednostima jaja, ali ovi nedavni nalazi pružaju dodatne dokaze da ako je hrana bogata holesterolom, to ne znači uvek da je loša za vaše telo ili vaš mozak.

Prenela: N.R.

Izvor: Sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *