KISELICA – Biljka koja pomaže kod prehlade, gripa, krvnog pritiska, oslabljenog imuniteta, probavnih problema… (RECEPT)

Ukoliko niste imali priliku da probate kiselicu, mi vam toplo preporučujemo da to što pre uradite. Na prvu loptu će vam ukus ovog povrća izgledati kao ukus bilo koje druge salate, ali kasnije ćete uvideti njen jasni, sveži, gotovo citrusni ukus. Stari Egipćani koristili su kiseljak kod probavnih smetnji uzrokovanih masnom hranom, za bolji rad jetre i izlučivanje žuči.

Kiselica je veoma bogata vitaminima C, B1, B2, PP, karotenom, proteinima, mineralnim solima kalijuma,gvožđa, magnezijuma i fosfora, jabučnom, limunskom i ćilibarnom kiselinom. Ova biljka sadrži oksalnu kiselinu, koja joj daje karakterističan ukus. 100 g kiseljaka ima jedva 21 kaloriju.

Možete je jesti sirovu ili termički obrađivati.

Kupovina i čuvanje

Ako berete ili kupujete ovu biljku vodite se istim onim pravilima koja poštujete kad kupujete bilo koju drugu vrstu zeleniša: rukolu, spanać, blitvu…

Zeleniš obavezno kupujte onog dana kad mislite da ga pripremate nikako ranije, a to je kod kiseliceveoma važno jer gotovo preko noći može da uvene bez obzira na način na koji je čivate.

Izbegavajte listove koji su promenili boju ili su oštećeni. Iako u većini slučajeva znači da su plodovi ne toliko privlačnog izgleda organskog porekla i da ih ne treba zaobilaziti, kad je kiselica u pitanju to nije slučaj i zato birajte samo lepe listove.

Kad je u pitanju čuvanje ove namirnice, najbolje bi bilo da je potrošite odmah, ali ako već morate da je ostavite za sutradan onda pripazite da bude na suvom, jer će je vlaga upropastiti. Zamotajte kiselicu u papirni ubrus koji će upiti višak tečnosti i nemojte je prati pa ostavljati u frižider.

Upotreba u kulinarstvu

Pre upotrebe kiselicu dobro operite jer raste blizu zemlje i zato je neophodno da listić po listić perete u hladnoj vodi, a kasnije ih posušite kuhinjskim ubrusom. Neki ljudi tvrde da je neophodno odstraniti peteljku, ali po našem mišljenju ukoliko je mlada i mekana slobodno je ostavite.

Kiselica je poprilično skupa i retka namirnica i zato je iskoritite na najbolji mogući način.

Pesto – Zamenite peršun ili bosiljak kiselicom i pripremite pesto na standardni način. Daće vašoj testenini neverovatno osvežavajuću notu. Za početak kiselicu možete pomešati sa nekom drugom začinskom biljkom, a kasnije povećavajte količinu prema vašem ukusu.

Varivo –  U vaše prolećno varivo prepuno raznog povrća, pred sami kraj kuvanja ubacite vezicu kiselice.

Salate – Ako ste imali tu sreću pa ste pronašli mladu kiselicu, nemojte je uništavati termičkom obradom već je dodajte u omiljenu salatu.

Kiselica za zdravlje

Ova biljka je veoma bogata vitaminom C i vekovima se ceni u prirodnoj medicini kao jedna od zdravijih. U nedostatku drugih lekova, u davna vremena koristila se za prevenciju i lečenje ozbiljnih stanja kao što je skorbut. Engleski lekari 19. veka su koristili kiselicu za lečenje svih upalnih procesa u telu.

Kiselica pospešuje probavu i ima blago laksativno dejstvo, što znači da povećava nivo tečnosti u crevima, poboljšava njihov rad i omekšava stolicu.

–  Smatra se potencijalnim antioksidantom.

– Ima antikancerogena i antiupalna svojstva.

– Koristi se za lečenje prehlade, gripa, bolnog grla i sličnig obolenja.

Recept za supu od Kiselice

Ova supa može se jesti i hladna, i topla, Rusi je često prave, i u Rusiji se naziva skavelja, ili samo skav, a ovo je tradicionalni recept!

Sastojci:

500 grama kiselice

1 šargarepa

3 krompira

1 kocka pileće supe

3 lista lovora

1 kašika maslaca

1 kašika brašna

3 kašike kisele pavlake

Sveži peršun

2 jaja

So, biber

Priprema:

Krompir i šargarepu isecite na kockice, izdinstajte u malo vode a potom dodajte kocku, lovor i nalijte litar vode u šerpu. U odvojenom sudu, kiselicu izdinstajte na maslacu, pa preručite u šerpu sa čorbom. U šolji pomešajte brašno i pavlaku, pa dodajte čorbi. Dobro izmešajte i začinite solju i biberom. Ova supa služi se posuta peršunom, uz režnjeve tvrdo kuvanih jaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *