Kopriva (Urtica dioica) raste do 80 cm u visinu i ima srcolike, šiljate listove prekrivene dlačicama. Vrh lista se lako lomi i kida, nakon čega iz njega ističe sok koji izaziva peckanje i crvenilo kože.
Kopriva raste svuda, osim u tropskim i arktičkim krajevima, a najviše je ima u šumama, na zapuštenim ledinama, obalama reka i potoka.
Cveta od maja do septembra. Lekoviti su i koren i nadzemni delovi biljke i listovi. Korenje se skuplja u proleće i jesen a mladi listovi u proleće.
Kopriva je poznata po svojim listovima koji “žare”, ali naizgled neprijatna biljka ima zaista čudesne moći. Njene zdravstvene prednosti su višestruke, te spada u jednu od najkorisnijih i najlekovitijih biljaka iz prirode.
Čisti telo od toksina
Kopriva je prepuna korisnih nutrijenata, te je savršena biljka za čišćenje tela od toksina, ali na nežan i siguran način. Njeno diuretsko delovanje dodatno pospešuje pročišćavanje organizma. Takođe, pospešuje iskoristivost hranjivih sastojaka u organizmu, te se brine da probavni sistem dobro funkcioniše, sprečavajući taloženje otrova. Takođe, poboljšava rad limfnog sistema tako što pomaže telu da se oslobodi viška toksina i u bubrezima.
Pomaže u trudnoći
Kopriva se smatra prirodnim lekom za žene u trudnoći i tokom porođaja, te često preporučuje ženama koje imaju vrlo bolan porođaj. Sprečava preveliko krvarenje jer deluje kao koagulant. Zatim, pospešuje proizvodnju mleka i čini laktaciju lakšom.
Pomaže kod menstrualnog ciklusa
Kopriva pozitivno utiču na žensko zdravlje zbog brojnih aktivnih komponenti. Olakšava grčeve i nadutost kod PMS-a ,te može da smanji obilnost krvarenja.
Ženama koje prolaze kroz menopauzu olakšava promene koje se događaju u telu i okrepljuje, što će hormonalne “turbulencije” učiniti podnošljivijima.
Poboljšava cirkulaciju
Kombinacija vitamina C i gvožđa je odličan stimulator proizvodnje crvenih krvnih ćelija. Vitamin C poboljšava apsorpciju gvožđa, ključnog sastojka hemoglobina.
Povećavajući broj crvenih krvnih ćelija i poboljšavajući cirkulaciju, ekstremiteti tela dobijaju dovoljnu količinu kiseonika potrebnu za podizanje nivoa potrebne energije.
Zato se često preporučuje za smanjenje umora i lečenje anemije, čiji simptomi uključuju opštu slabost mišića, iscrpljenost, kognitivne poteškoće i glavobolju.
Sprečava pojavu bubrežnih kamenaca
Poznati je diuretik, ali na bubrege deluje i na drugi način – tako što razbija kamenac u bubrezima i žuči.
Na taj način može se sprečiti pogoršavanje simptom,a te hirurško uklanjanje kamenaca. Kao moćno sredstvo za uklanjanje toksina, kopriva štiti od infekcije bubrega i prekomernog zadržavanja tečnosti.
Osim toga, efikasna je kod infekcije mokraćnog sistema, pa se tako koristi i kod upale bešike.
Deluje protivupalno
Pomaže kod reumatoidnog artritisa i hroničnih bolova u mišićima. Čaj od koprive ili dodaci ishrani na bazi koprive deluju i kod lečenja gihta.
Jača kosti
Jedan od važnih minerala koji se nalaze u koprivi je bor, elemenat koji pomaže u zadržavanju kalcijuma u kostima, što znači da kopriva pomaže u sprečavanju osteoporoze. Takođe, reguliše hormone u telu.
Pomaže kod problema s disanjem
Olakšava razne respiratorne poteškoće, uključujući peludnu groznicu, astmu i druge sezonske alergije. Takođe, određene kombinacije ekstrakata koprive mogu značajno smanjiti alergijske reakcije. Redovno konzumiranje čaja od koprive u Australiji već se generacijama koristi za lečenje astme.
Štiti zdravlje srca
Čuva zdravlje srca, a brojna istraživanja su dokazala da redovno konzumiranje čaja od koprive pomaže u snižavanju sistoličkog krvnog pritiska, te da smanjuje napetost i stres kardiovaskularnog sistema.
Poboljšava izgled kože
Zahvaljujući antioksidacijskom delovanju pospešuje zarastanje rana, smanjuje pojavu ožiljaka i mrljica od akni, te smanjuje bore i staračke mrlje.
Sirup od koprive
Sastojci:
- 50 vrhova mlade koprive
- 2,5 l vode
- 2 kg šećera
- 3 kesice limuntusa
- 1 bočica (10ml) arome ananasa
Priprema
1 Koprivu dobro oprati, staviti u šerpu, usuti vodu i prokuvati. Kad provri, kuvati 2 minuta. Skloniti sa ringle. Šerpu poklopiti i ostaviti da odstoji 24 h.
2 Procediti kroz sitnu rešetku. Dodati limuntus, šećer i aromu ananasa. Mešati da se šećer otopi.
3 Sirup sipati u plastične flaše i staviti u zamrzivač. Kad se odmrzne, trebalo bi ga držati u frižideru i upotrebiti za petnaestak dana. Ako se sirup sipa u staklene flaše i ne zamrzava, treba dodati i konzervans ili ga upotrebiti, opet, za petnaestak dana.
4 Sirup razblažiti vodom ili kiselom vodom i uživati u ukusu!
Sok od koprive
Sastojci:
- 100 komada vrhova mlade koprive
- 4 l vode
- 4 kg šećera
- 5 kesica limontusa
- 2 ekstrakta od kivija
Priprema
1 Mlade koprive lepo oprati u nekoliko voda. U većoj šerpi koprive potopiti sa 4 l vode.
2 Posudu sa koprivama staviti na srednjoj temperaturi da provri. Kad provri kuvati 2-3 minuta. Skloniti sa ringle. Poklopiti šerpu i ostaviti da odstoje 24 h.
3 Sutradan procediti sok od kopriva. Dodati šećer, limontus i ekstrakt kivija.
4 Drvenom varjačom mešati sok dok se istopi šećer.
5 Dobija se 6,5 l redjeg sirupa. Sirup sipati u flaše. Držati u frižideru. Može se i zamrznuti.
6 Sirup rastvarati običnom ili kiselom vodom po ukusu. Služiti hladan sok i uživati u ukusu!
Izvor: ordinacija.tv ; stvarukusa.rs; recepti.com